Czytelnia

Wspomnienia roku 2021

Rok 2021 minął nam pracowicie. Dzięki wsparciu naszych Darczyńców mogliśmy wesprzeć kilka projektów artystycznych naszych podopiecznych oraz zorganizować wydarzenie na 15-lecie istnienia Grupy Inter – Art. To właśnie Grupa przekształciła się w Fundację Inter Art – Artystyczną Grupę Wsparcia, którą prowadzimy. Cel i misja pozostają bezzmienne. Pomoc osobom, które wychodząc z uzależnienia, kryzysów emocjonalnych potrzebują aktywizacji, dofinansowania działań, które pozwolą wyrazić to co czują, uporządkować emocje, myśli, zacząć na nowo lub kontynuować życie na nowej drodze zdrowienia!

Jak wyglądał miniony rok?

Mogliśmy pomóc Feliksowi – artyście malarzowi, który na drodze zdrowienia jest od wielu wielu lat. Człowiek, który ma uporządkowane życie, dzieli się doświadczeniem z innymi osobami, które wychodzą z uzależnienia. Ktoś zapyta, jak Fundacja może pomóc osobie z tak wielkim doświadczeniem zdrowienia? Felku, jesteśmy wdzięczni za możliwość poznania Ciebie bliżej, dajesz nam siłę do działania! Feliksa wsparliśmy w sfinansowaniu aparatu słuchowego, który poprawił znacząco jego komfort funkcjonowania w codziennym życiu!

Nasz podopieczny Loki, raper z Warszawy, otrzymał naszą pomoc w nagrywaniu pierwszej płyty „Mrok”! Dziękujemy za spotkania i życzymy, aby płyta niedługo miała swoją premierę. Miło nam, że mogliśmy wesprzeć młodego artystę na drodze zdrowienia!

Nasze wsparcie otrzymali także Ania i Marcin z Lublina, aby mogli dalej rozwijać się w swoich pasjach!

Jakub Wasilewski – artysta, z którym łączy nas długa podróż, pełna fantastycznych obrazów, ale nie tylko. Jest to podróż pełna dążenia do celu bycia dyplomowanym artystą, co wymagało wiele pracy, czasu, a także środków finansowych. Efektem był wernisaż „Piękna Brzydota” Jakuba Wasilewskiego z pracami dyplomowymi, który zapisał się w naszej pamięci jako wydarzenie pełne dumy! Nasz podopieczny tym wydarzeniem rozpoczął nowy rozdział w swoim życiu – artysty z dyplomem ASP w Gdańsku! Wydarzenie to pokazało dojrzałość artystyczną Jakuba, gotowość do spełniania kolejnych marzeń i było, mamy nadzieję, pięknym wstępem do rozwoju w sztuce! Jakubie, dziękujemy!

Justyna Wasilewska (do niedawna Stasiak) nasza sekretarz, ale także zapalona fotografka, aktywnie spełniająca się w tej dziedzinie sztuki, pokazała fragment swoich możliwości w projekcie fotograficznym „Manifesto” w Parku Oliwskim w Gdańsku! Zespół Fundacji przez to drobne wsparcie udzielone projektowi Justyny i Agnieszki Pazdykiewicz wyraża wdzięczność za jej czas poświęcony Fundacji! Dzięki, że jesteś z nami! Pamiętaj, możesz na nas liczyć!

Kolejnym naszym sukcesem jest wydanie książki „Przewodnik do pracy nad Krokami” wspólnoty Anonimowych Depresantów! Niezmiennie wspieramy osoby w depresji, które chcą zmienić swoje życie poprzez zmianę myślenia, poprzez działanie, poprzez podjęcie pracy nad sobą! Trzymajcie tak dalej, bo życie jest Was warte! To Wy jesteście cząstką tego Świata i choć wydaje Wam się, że życie nie jest łatwe, to wierzcie, jesteście wartością w tym życiu, tylko musicie podjąć decyzję, że depresja nie będzie Was więcej ograniczała!

Podsumowaniem działalności Grupy Inter – Art było wydarzenie zorganizowane przez nas na 15 lat istnienia Grupy Inter – Art. To dla Was, kochani artyści, którzy w przeciągu funkcjonowania Grupy byliście z nami, to Wy tworzyliście Grupę, a teraz Fundację Inter Art. Bez Was nie było by to możliwe! Wydarzenie było fantastycznym spotkaniem w gronie artystów – podopiecznych Fundacji i przyjaciół. Wernisaż rozpoczął koncert mis i gongów. Mistyczna aura towarzyszyła nam przez cały ten czas. Wystawa była dostępna do 31.10.2021 r. Dziękujemy za wspólne lata i za to, że jesteście dowodem, że życie choć nie zawsze łatwe, to może być pięknym aktem sztuki, radości, spotkań, zdrowienia!

Cieszymy się, że ten rok spędziliśmy z Wami, że mogliśmy uczestniczyć w Waszym zdrowieniu! Dla nas to ogromna radość widzieć Was uśmiechniętych, pełnych dumy, na dobrej drodze życia!

Dziękujemy!

autor Ewa Rymar


Pomoc poprzez sztukę. 

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, co sztuka wnosi do naszego życia? Pewnie nie. Sztuka zazwyczaj kojarzy się z zakurzonymi obrazami schowanymi gdzieś za szafą, w piwnicy, na strychu. Babcia albo dziadek wieszali je na ścianach i tak wisiały smętnie. Czy aby na pewno? Czy w dzieciństwie nie wpatrywaliście się w taki obraz, myśląc co to za dom wśród wysokich drzew, co to za kobieta, na twarzy której widać trud życia albo może radość, ekstazę? Czy ten poważny mężczyzna z obrazu miał jakieś własne życie?

Czy sztuka to tylko obrazy? To też wazon, do którego przywiązana jest Twoja matka. Rzeźba w domu u dalekiej ciotki. Ręcznie tkany dywan, który dumnie zdobi podłogę ze wzorem, który potrafi zakręcić w głowie. Pamiątka rodzinna, która ma w sobie wiele emocji i potrafi też wiele emocji wyzwolić. Przywołać uśmiech bądź łzę. Złapać za serce.

Sztuka jednak to nie tylko wygasły nurt gdzieś w historii. Sztuka trwa cały czas. Jest tuż obok. Tworzą ją zwykli niezwykli ludzie. Zobacz, chodzą pośród nas! To nie są arcymistrze ze średniowiecza, baroku czy renesansu! Oni żyją i co jeszcze lepsze – wciąż tworzą. Sprawiają, że świat staje się jaśniejszy, że możesz odnaleźć siebie.

Muzyka, malarstwo, rysunek, rzeźba, teatr, kino, fotografia, tkanie, szydełkowanie, decoupage, filcowanie, stolarstwo, architektura, sztuka słowa (poematy, eseje, epika). Gdzie nie spojrzysz, ona jest. Nie przemawia do każdego, nie w tym samym języku, nie w ten sam sposób i w tym samym czasie. Dostępna dla każdego, choć nie w muzeach. Żyje.

Jak sztuka może pomagać? Otóż z pewnością na dwa sposoby. Pomaga odbiorcy, czasami ułożyć swój własny świat, podarować uśmiech, radość. Pomaga rozbudzić ciekawość, pchnąć do życia. Kreuje świat na jaśniejszy, lepszy, a czasami wytyka jego błędy i trudy. Bo wszędzie radość miesza się ze smutkiem, czy żalem, a może złością. Pomaga poznać czym jest życie. Nie tylko wzniosłą przygodą z wiecznym zwycięstwem. Pokazuje życie w każdym jego aspekcie, z wyzwaniami, absurdami, chorobami, śmiercią, wojną, wyzyskiem… Jednak daje nadzieję. Nie jesteśmy sami z naszymi rozterkami czy przekonaniami, odbiorem  rzeczywistości. Stajemy się częścią pewnej grupy, pewnej całości. Odnajdujemy swoje miejsce w społeczności. I choć czasami nie jest łatwo, to życie może być piękne – w chwilach. Tylko chwile mogą dać nam szczęście. Sztuka te wszystkie chwile utrwala. Z niej możecie czerpać później inspirację, motywację. Sztuka daje Wam możliwość działania! Buntu wobec tego co nie jest zgodne z Wami i niesienia dalej radości z tym co dla Was lekkie i przyjemne!

Sztuka pomaga także autorom – twórcom. Artysta tworząc swoje dzieło wkłada serce i nierzadko duszę. Przelewa na swoje dzieło wszystkie emocje. Najgorsze, co może zrobić człowiek, to zamknąć siebie w klatce bólu, złości, rozpaczy i smutku. Możecie dodać do tego więzienia także inne uczucia, a może nawet blokujące Was bariery. Bo życie nie jest łatwe i potrafi nieźle dokopać. Wyrażenie siebie w sztuce pozwala na uwolnienie, na nabranie dystansu, na podjęcie walki o swoje życie!

Nasi podopieczni to głównie artyści z przeszłością, która daje o sobie cały czas znać. Obłęd uzależnienia, stygmat choroby psychicznej, trwający kryzys emocjonalny, który niczym rak zżera duszę od środka. Sztuka pozwala im odbudować siebie na nowo. Przy okazji dając odbiorcy możliwość wglądu w to, co czują, jak postrzegają świat, bądź w to jakiego świata pragną. Ich prace wnoszą świeżość, mówią niekiedy o rzeczach trudnych. Zawsze jednak stanowią swoistą terapię, dzięki której powrót do społeczeństwa jest łatwiejszy. W Fundacji mogą znaleźć ostoję, otrzymać materiały, wsparcie w pracy twórczej. Dostają szansę, aby ktoś mógł dostrzec wartość ich pracy, docenić ich za to, co stworzyli bez oceny tego kim byli przez pryzmat ich uzależnień. Zmiana, działanie, aktywizacja, tworzenie relacji z odbiorcą. Wszystko to ma sens w nowym życiu takiej osoby, twórcy, artysty, który być może jeszcze wczoraj miał być skazany na wieczną porażkę. Dziś jest inaczej, dziś może być inne, lepsze, łagodniejsze. Dziś wybieramy sztukę.

Działania Fundacji wymagają różnych nakładów finansowych. Możecie wesprzeć nas, naszych podopiecznych wpłacając dowolną kwotę na nasze konto. Dane do przelewu poniżej. Kwota Twojego wsparcia zależy wyłącznie od Ciebie. Za każdy dar serca dziękujemy!

Nazwa odbiorcy: Fundacja Inter Art – Artystyczna Grupa Wsparcia
Bank: Credit Agricole
Nr konta: 80 1940 1076 3211 4553 0000 0000
Tytuł przelewu: Cele statutowe

autor: Ewa Rymar